Fair trade aneb jak učí deváťáci v jiných třídách

Pokud jste někdy přemýšleli nad tím, odkud se k nám dovážejí cizokrajné plodiny, kdo je pěstuje, kdo v jiných zemích může vyrábět boty, hračky nebo oděvy, pak pro vás problematika fair tradu nebude úplně neznámá. V předmětu Svět práce se tímto tématem setkali i naši deváťáci a byli poměrně nemile překvapeni, že za pěstování oblíbených banánů nemusí dělník na plantáži dostat prakticky žádnou mzdu, nebo že boty v zemích jihovýchodní Asie může vyrábět dítě mladší než jsou oni sami.

A protože jim tento stav nebyl lhostejný, nejenže zjistili mnoho podrobných informací, ale také se rozhodli se o ně podělit s žáky ostatních tříd. Začali u sedmáků, kteří už teď vědí, že fair trade - spravedlivý obchod klade důraz na spravedlivě zaplacenou práci lidí zejména v rozvojových zemích Afriky, Jižní a Střední Ameriky nebo Asie, je mu vlastní šetrnost k životnímu prostředí, dobré pracovní podmínky a zákaz práce dětí. Zároveň jde o produkty a výrobky kvalitní - což dětem dokázala ochutnávka fairtradové čokolády, na které si sedmáci v závěru hodiny pochutnali.

Chtěla bych moc poděkovat Lucii Brhlové, Rostislavu Jeřábkovi, Jakubovi Karáskovi a Filipovi Matůšovi za pěkně připravenou hodinu, která žáky sedmé třídy určitě velmi zaujala nejen díky problematice, ale také poutavě zvoleným příběhům, prezentaci a videím. Teď už všichni sedmáci vědí, že každý člověk má možnost jako zákazník ovlivnit dění často na velmi vzdálených místech naší planety - stačí jen přemýšlet a v dnešní konzumní a uspěchané době používat rozum a nebýt lhostejný k osudu jiných lidí nebo stavu životního prostředí. V předávání znalostí dalším třídám budou naši čtyři "učitelé" pokračovat i po Novém roce.

Nemalý dík patří také občanskému sdružení Líska ze Vsetína, od kterých jsme získali mnoho podnětných materiálů a letáčků jako cenné zdroje informací a nakoupili jsme zde i vzorky fairtradových dobrot pro žáky i jako odměnu pro "učitele".

Pro ty, které tato problematika zajímá, doporučujeme weby: nazemi.cz a fairtrade.cz