Když děti nemohou do školy...

V souvislosti s tím, jak se mění situace s nástupem žáků do školy, mění se také metody, které používáme při distanční výuce.  V posledních dvou týdnech je naše výuka stále pestřejší. Většina učitelů se snaží výuku ozvláštnit, zpestřit a různým způsobem zatraktivnit. Někteří začali natáčet výuková videa a snaží se o větší interakci s žáky.

Protože je již dnes jasné, že školy nebudou zavřené jen pár týdnů, ale pravděpodobně až do konce školního roku (informace z kompetentních míst se mění takřka každý den), testovali jsme intenzivně různé nástroje pro interaktivní výuku. Z nástrojů, které jsme s žáky v posledních týdnech prakticky odzkoušeli, se nám nejlépe osvědčila aplikace Zoom Cloud Meeting. Abychom on-line výuce dodali patřičný řád, rozhodli jsme se, že za hlavní nástroj pro on-line výuku zvolíme právě tuto aplikaci.  Samozřejmě nevylučujeme použití jiných komunikačních platforem (může se stát, že v některých případech bude vhodné užití jiných nástrojů), ale tato aplikace bude pro naši on-line výuku stěžejní. Její instalace a použití jsou celkem jednoduché. Nutné vybavení má zcela určitě k dispozici 99 % žáků z druhého stupně a velká většina žáků z prvního stupně. Pro použití této aplikace stačí jakékoliv zařízení s mikrofonem a kamerou. Stačí chytrý telefon. Lze ji také použít na tabletu, notebooku. A samozřejmě i na klasickém počítači, ke kterému je připojena webkamera. Nutné je samozřejmě připojení k internetu. Velmi vhodné jsou rovněž sluchátka.

 

Podrobný návod, jak si na svůj chytrý telefon nainstalovat aplikaci Zoom a jak ji poté použít při on-line výuce naleznete zde. Je to postup pro mobil s operačním systémem Android. Pro iPhony  je postup v podstatě stejný. Postup se liší jen tím, že aplikaci pro iPhone stáhnete z App Storu a ne z obchodu Play, jako je tomu u telefonů či tabletů s operačním systémem Android.  

Ideální je, nainstalovat si aplikaci předem dle tohoto návodu. Pokud v zařízení není tato aplikace nainstalována, bude vyžadována při kliknutí na odkaz, pomocí kterého budou učitele zvát žáky na on-line hodinu. A to chvíli trvá. Pokud budete aplikaci Zoom používat na notebooku či počítači, můžete si ji také nainstalovat předem. Když na stránkách https://zoom.us/ sjedete úplně dolů, je tam v sekci Downloads položka Meetings Client. Když si tohoto klienta stáhnete a nainstalujete, budete na výuku také připraveni.

Situace, ve které se nyní nacházíme je nová pro žáky, pro jejich rodiče, ale také pro nás, učitele. Neexistují žádné pevné postupy či přesné návody, jak ji úspěšně zvládnout. Je ale jisté, že vyžaduje zodpovědný přístup všech tří zúčastněných skupin. Tedy učitelů, žáků i rodičů. Věřím, že naše snaha zapojit co největší počet žáků do distanční výuky za pomocí moderních technologií se setká s kladnou odezvou. Nyní, když je jasné, že se školy brzy neotevřou, je nutné využívat všech možností, které zajistí, aby žáci na jejich uzavření doplatili co neméně. 

Na závěr ještě malá rekapitulace toho, co je zapotřebí pro vstup do virtuálních hodin:

- připojení k internetu
- zařízení s kamerou a mikrofonem (může být chytrý telefon, tablet, notebook, nebo stolní počítač, ke kterému je připojena webkamera a sluchátka či reproduktory)
- sluchátka jsou lepší než reproduktory (nehrozí s nimi ozvěna)
Před vaší první on-line hodinou je vhodné nainstalovat si na své zařízení aplikaci Zoom Cloud Meeting.
Jak si tuto aplikaci nainstalovat do telefonu jsem popsal v tomto krátkém návodu.
Učitelé vás budou zvát do svých virtuálních hodin zpravidla v článcích, ve kterým vám dávají zadání na týden. Projděte si hned v pondělí ráno tato zadání a poznačte si, kdy máte virtuální výuku. Pro větší přehlednost se také budeme snažit vytvářet  také tabulku s přehledem těchto hodin. Tabulku s rozvrhem pro aktuální týden naleznete vžd v Základních informacích nad aktuálními domácími úkoly pro žáky.

Jiří Fiala – ICT koordinátor školy
Petr Filgas – ředitel školy
Magdaléna Kovářová – zástupkyně ředitele školy